Jump to content
KCKCCdebate

KCKCC DCI/TOC Results

Recommended Posts

Congrats to Shawnee Mission West HH on winning the Varsity division over Hall SS.


 


In Novice Semis Barstow HG defeated Blue Valley S.W. HuHa 


and Blue Valley W. GN defeated Blue Valley S.W. HeHo


 


In Finals right now Barstow HG is debating Blue Valley W. GN with a panel of Dickerson, Valdez, and Williams


 


In the DCI/TOC Division Partial Doubles, advancing without debating:


Barstow RS


Blue Valley S.W. DG


Blue Valley S.W. FH


Hutchinson CS


Jenks RD


Jenks SJ


Little Rock Central BG


Little Rock Central WW


Shawnee Mission East WM


Shawnee Mission East DW


Sumner GT


Wichita East BK


 


Doubles Debates:


Shawnee Mission East MD advanced over Hutchinson HS


Millard North HP advanced over Hutchinson CH


Barstow FM advanced over Olathe N.W. MS


Blue Valley N. KR advanced over Shawnee Mission East MB


 


That sets up the following Sweet 16 Debates (and earning a DCI bid for all Kansas teams--YAY!!!)


TEAMS----------------------------------------------------JUDGES


Blue Valley S.W. DG vs Little Rock Central WW--Nelson, Katz, Yost


Blue Valley S.W. FH vs Shawnee Mission East MD--Bankey, Wren, Bhatla


Hutchinson CS vs Millard North HP--Maurer, Gillette, Talia Smith


Jenks RD vs Blue Valley North KR--Rubaie, Goh, Miles


Little Rock Central BG vs Sumner GT--Brown, Gilbert, Murphy


Shawnee Mission East WM vs Barstow RS--Reed, Carlson, Brennan


Shawnee Mission East DW vs Barstow FM--Birzer, Cook, MacDonald


Wichita East BK vs Jenks SJ--Carey, Magariel, Clevenger


 


SPEAKER AWARDS:


DCI/TOC Division:


1st--Ali Dastjerdi--S.M.E.


2nd--Mylan Gray--Sumner


3rd--Henry Walter--S.M.E.


4th--Yash Kamath--Wichita East


5th--Jacob Hegna--Blue Valley SW


6th--Riley Crane--Hutchinson


7th--Josh Smith--Barstow


8th--Payton Woods--Little Rock C.


9th--John D'Onofrio--Jenks


10th--Justin Reinking--Jenks


 


Varsity Division


1st--Arontae Smith--Hall


2nd--Asia Stewart--Hall


3rd--Chebet Buckner--Lincoln Prep


4th--Andy Hui--SMW


5th--Anisa Nash--Lincoln Prep


 


Novice Division


1st--Bill Huang--Barstow


2nd--Andrew McArthur--Little Rock Central


3rd--Max Gong--Barstow


4th--Jessica Morgan--Little Rock Central


5th--Danish Khan--Blue Valley SW


 


  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elite 8 is underway at KCKCC

 

TEAMS--------------------------------------JUDGES

 

Blue Valley S.W. FH vs Blue Valley S.W. DG

 

Jenks RD vs Little Rock C. BG---CJ Clevenger, Hunter Goh, Chris Carey

 

Millard N. HP vs Jenks SJ---Tim Quinn, Chris Miles, Brian Rubaie

 

Shawnee Mission East DW vs Barstow RS---Ian Wren, Jared Zuckerman, Michael Yost

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Final 4 is happening now.

 

Congratulations to Jenks on closing out one of the Semis brackets and guaranteeing themselves a bid to the TOC.

 

Jenks RD vs Jenks SJ

 

Blue Valley S.W. FH vs Shawnee Mission East DW--Panel of Michael Yost, Brendon Bankey, Brian Rubaie

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Final Round is

 

Jenks RD vs Shawnee Mission East DW--Panel of David Magariel, Chris Birzer, and Chris Miles

 

Congrats to both Jenks RD and SME DW on earning bids to the TOC!

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...