Jump to content
Sign in to follow this  
jmiller

Mid America Cup @ Valley

Recommended Posts

Anyone have results?

 

___________

 

Team List

 

Caster Emma - Kann Sharon Cedar Rapids Washignton HS

David Petersen - Matthews Sean Cedar Rapids Washignton HS

Chase Lehrmann - Shayma Elsheihk Cedar Rapids Washignton HS

Lillian McBride - Tracey Cook Cedar Rapids Washignton HS

Brea Maxwell - Anna Dore Dowling Catholic High School

Grant Nelson - Erich Aschenbrenner Dowling Catholic High School

Claire Roth - Elizabeth Calos Dowling Catholic High School

Benjamin Robey - Alex Blank Dowling Catholic High School

Maddie Gardner - Zi Gong Eagan High School

Travis Panneck - Erik Mosvick Eagan High School

Claire Chappuis - Evan Lowder Eagan High School

Kelly Sharron - Laura Hoffman Eden Prairie High School

Tanay Mehta - Brett Beutell Eden Prairie High School

Rohan Sadagopal - Justin Moor Edina High School

Reka Fink - Trevor Aufderheide Edina High School

Sam Huppert - Madeline Christensen Edina High School

Brian Tangren - Hannah Nelson Edina High School

Mike Petersen - Elizabeth Nelson Fremont High School

Debbie Oh - Lucy Zhu Glenbrook North High School

Michelle Lee - Victor Shao Glenbrook North High School

Flynn Makuch - Vinay Sridharan Glenbrook North High School

Stefanie Rubinstein - Alexis Shklar Glenbrook North High School

Alex Ades - Ava Fox Gulliver Prep

Scott Moliver - Jordan Moliver Gulliver Prep

Jorge Toledo - Gregory Adler Gulliver Prep

Josh Bernick - David Wolkowicz Henry Sibley High School

Bob Cibrowski - Danny Bernick Henry Sibley High School

Danny Milavetz - Alex Rosenblum Henry Sibley High School

Hannah Nemer - Anna Koelsh Henry Sibley High School

Juan Garcia - Nat Olson Highland Park, Minnesota

Michael Lando - Jillian Jordan Highland Park, Minnesota

Tamar Kaplan - Jo Megas Highland Park, Minnesota

Horatiu Dumitru - Aaron Schoeneman Homewood-Flossmoor HS

Joseph Rosner - Andrew Rehn Homewood-Flossmoor HS

Thomas Casady - Spencer Croat Indianola High School

Tim Overton - Branden Lewiston Indianola High School

Michael Bloom - Luke Allen Iowa City High School

Kirsten Bruce - Ryan Wash Kansas City Debate Club

Sean Easterwood - Deshawnta Brunson Kansas City Debate Club

Aaron Thomas - Matheno Frazier-Bey Kansas City Debate Club

Nicholas Locke - Andy Hobaugh Lane Tech College Prep

Joe Skaggs Jr. - Michelle Stanley Moorhead High School

Andrew Pickler - Dan Lee New Trier Township High School

Valentin Pertsov - Britt Hartzel New Trier Township High School

Ian Magruder - Kelly Knight New Trier Township High School

Brandon Mi - Dylan Carpenter New Trier Township High School

adam pearce - scott marchi oak park - river forest

peter sadowski - brendan burke oak park - river forest

elliot stoller - kyle kurtenbach oak park - river forest

vincent bauer - sam feldman oak park - river forest

jonathan libgober - misha slavin oak park - river forest

Seth Tracy - Wes Baish Okoboji High School

Ilias Karim - Ben Quam Saint Paul Central

Laura Johnson - Steve Quam Saint Paul Central

Hannah Johnson - Chris Cramer Saint Paul Central

Patrick Kennedy - Danielle Lipsman Shawnee Mission East High School

David Moskowitz - Mattie Haynes Shawnee Mission East High School

Brad Crist - Ross Ringer Shawnee Mission East High School

Sarah Weiner - Taylor Malcolm Shawnee Mission West

Deon Walton - Caitlin Breslin Shawnee Mission West

Lucy Litman - Andrew McCarty The Blake School

Lee Reed - John Trevino Walter Payton College Prep

Megan Swenson - Chrissy Boyd Wayzata

Jenn Beard - Ogi Zugic Wayzata

Krishnan Ramanujan - Noah Rosenthal Wayzata

Joe Lance - Hannah Furfaro Wayzata

Alexis Barber - Brandon Law Wayzata

Ford Hayes - Sarah Strandell Wayzata

Chris Reasoner - Kathy Ingram West High School

Daniel Wu - Astrid Ludwig West High School

Nick Tanner - Zachary Lipman Westside High School

Karen Lickteig - Norin Ansari Wichita East High School

Duyen Nguyen - Aron Muci Wichita East High School

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blake LM v.s. GBN MS

Eagan GG v.s. HP LJ

GBN OZ advances

Gulliver MM v.s. Dowling NA

Sibley BW v.s. Lane Tech LH

HP GO v.s. New Trier PL

KCC BW advances

Moorhead SS v.s. Wayzata BZ

Oak Park LS v.s. Wayzata F

Oak Park PM v.s. Gulliver AF

SME KL v.s. KCC EB

SMW WM v.s. Eagan PM

SPC KQ v.s. Wayzata HS

Walter Payton RT Advances

Wayzata SB v.s. Cedar Rapids KC

Wichita East LA v.s. Edina SM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Octafinals

 

Dowling NA vs. Henry Sibley BW

Glenbrook North OZ vs. Edina SM

Highland Park GO vs. Oak Park PM

KC Debate BW vs. Eagan GG

Shawnee Mission East KL vs. Oak Park LS

St. Paul Central KQ vs. Shawnee Mission West WM

Walter Payton RT vs. Blake LM

Wayzata SB vs. Wayzata ZM

Share this post


Link to post
Share on other sites
Octafinals

 

Dowling NA vs. Henry Sibley BW

Glenbrook North OZ vs. Edina SM

Highland Park GO vs. Oak Park PM

KC Debate BW vs. Eagan GG

Shawnee Mission East KL vs. Oak Park LS

St. Paul Central KQ vs. Shawnee Mission West WM

Walter Payton RT vs. Blake LM

Wayzata SB vs. Wayzata ZM

 

The Highland Park boys, Juan and Nat were 1st and second speakers (nat 1, juan 2). They now have large hammers. Everybody run

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Quarters are happening right now...

 

GBN OZ vs SMW WM - Sohoni, Quinn, Chen

HP GO (aff) vs Wayzata BS - Gregg, M. Baxter-Kauf, Henderson

KC Debate vs OPRF LS - K. Baxter-Kauf, S. Peterson, Powers

Walter Payton (aff) vs Dowling NA - Pomeranz, Song, S. Kennedy

Share this post


Link to post
Share on other sites

GBN over SMW

HP (aff) over Wayzata (2-1)- Gregg, M. Baxter-Kauf*, Henderson

Oak Park over KCC

Walter Payton (aff) over Dowling

 

Sems are going on now--

Highland Park GO (aff) vs. Walter Payton

Oak Park vs. GBN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finals is starting soon--Highland Park GO (aff yet again--having not negated once in elims, losing their 4th consecutive flip) v. GBN OZ (neg for the first time in elims). These flips are rigged, I say, rigged!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Finals is starting soon--Highland Park GO (aff yet again--having not negated once in elims, losing their 4th consecutive flip) v. GBN OZ (neg for the first time in elims). These flips are rigged, I say, rigged!

 

congrats to nat and juan for making it so far. good job boys

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

2-1 for GBN ... congrats debbie and lucy for capturing tournament

 

also props to Juan and Nat for being badasses

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

As one half of the first chicago udl debate team to make it to the TOC, i want to extend my congradulations to Lee and John who have become quite the team to look out for this year clearing into the top 5 teams at all of the toc bid tournies they have been to this year, the latest of which had them as 1st seed(6-0) and as bid winners at Mid America Cup. It has been three years since Brandon and I made it in 05, and I cant wait to see you guys do it this year in 08. I hope all of the UDL teams, schools, coaches, affiliates, and fans lol, rally to support the ever so promising quest for the TOC's as John and Lee continue to pave the way for UDL debaters across the country.

 

Respictively submitted,

Aaron Davis Morgan Park Debate alumn, Pomona College 2009

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...